Ana Sayfa / Kültür / Kız İsteme
Kız İsteme

Kız İsteme

Kız İsteme

Biz önce gidérıh ġız isterih. Ġızı verseler ġızı yani bize he déseler gidip üzük tağıp, nişanımızı yaparıh. Elımız ahrabamıznan barabar gidıp gelınımızı evden çıharrıg. Bi müddet galır ondan sonra gidıp gelinimizin bi dahi nişanını yaparıh. Gelin gördümüne gidarıh, evden alırıh.

Herkes altun, üzük getırır, elbise getırır, él ahrana, çevremiz giderıh gelının hediyesını götürrüh. Göylünu hoş etmah içün giderıh. Evını sérrıh, eşyasını yaparığ, oda tahımını allıh. Bu duğüne bi hefte gala yapılır. Evini dayayıp deşerıh.
Hamamı yapılır. Giderıh gelinın hamamını alırıh él ahrabannan Gidip hamam dançıharrıh, getırıp burahırıh babası evine. Gece de hınemızi yaharığ gene giderıh hıneyı ġız evinde ġıze yaharıh. Oğlan evinde oğlana bırahırıh onuhn sabahı milleti çağırrıh yemeğimizi verrih. Öğleden sonra babasınnan iznimizi alıp gelınımızı getirrıh.

Kına Gecesi

Ġız evi hına gönderir, oğlan evi bırahır. Oğlan evinde de ġız evinde de çalgı olur (çalır). Millet toplanır, yemek yer. Yemek yedıhtan sonra da toplannıh giderıh gelınımızı getirrıh.
Düğün

Herkes öz ġuralına göre yapar. İsteyen mevlit ohutur, isteyen çalgı çaldırır. Düğün salonu olur, bezi de evde yapar. Mevlitle yemek verirıh, gelin gelir. Heskes geline tahı tahar, bilevzik taharlar, para taharlar.

 

Nimet Gürbüz

Yaş: 60 Ev Hanımı

(Beyüzümü Köyü)

Hakkında khodkar

Cevaplayın

Mail adresi yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlenmişlerdir *

*

Yukarı ilerleyin