Ana Sayfa / Eğitim / Şamil Baştürk ile Prof. Dr. Orhan Türkdoğan Görüşmesi
Şamil Baştürk ile Prof. Dr. Orhan Türkdoğan Görüşmesi

Şamil Baştürk ile Prof. Dr. Orhan Türkdoğan Görüşmesi

Türk’üz, Türk Olmakla Gurur Duyuyoruz

Prof. Dr. Orhan Türkdoğan, Van’da  yaşayan Kasımoğulları ya da Küresinlilerden, “Milli duyguları yüksek, Türk olmakla gurur duyan bir grubu oluşturmaktadırlar. İfadelerine göre PKK’ya ve  teröre katılan tek kişi mevcut değildir. Şamil Efendi bunu iftiharla söylüyor, Biz Türk’üz ve Türk olmakla gurur duyuyoruz. PKK’ya ve Kürtçü eylemlere de sonuna kadar karşıyız.”diye bahsetmektedir. Sayın Türkdoğan, Küresinlilerle ilgili çok önemli bilgiler vermeye devam ediyor:

“Küresinlilerin, yüksek milli duygular yanında Şiileştirme sürecine de tepkileri şiddetli. Humeyni’yi  de bu yüzden sevmiyorlar.” PKK ne ise, bizler için Humeyni de odur, diyorlar. Yörede son yıllarda Humeynici akım taraftarları arasında da bir artış görülmektedir. Buna da sonuna kadar mukavemet edeceklerini söylüyorlar.

Küresinlilerle toplu olarak yapılan sohbette PKK ve Humeynici akımlar nefretle kınanmakta ve Van’da anarşik  akımlara karşı mukavemet cephesi oluşturmaktadırlar. Son yıllarda kırsal alanlarda terör nedeniyle göçlerin başlanması sonucu, Van’ın nüfusu 400 bin civarına düşmüştür. Bunun yarısından fazlası, sosyal direnci yüksek ve teröre karşı duyarlı, kendini Türk hisseden bilinçli Azeri topluluklarıdır. Belki Van’da terörün etkili olmayışında bu direnç noktalarının tesiri büyük olsa gerek.”

Küresinliler, ağa kavramına da karşılar, ağalık denen bir müesseseyi tanımıyorlar. Bu kavramın daha ziyade Kürt aşiretlerinde yaygın olduğunu belirtiyorlar. Bunun için de Kasımoğulları, yörede yaygın olan bir sözü bize naklediyorlar.”Hayvan nasıl yularsız, ahıra giremezse, Kürt de aynı şekilde ağasız, şeyhsiz adım atamaz.Bu da, dış grubun aşiret ve temsilcileri kişiler hakkında Küresinlilerin kalıp yargılarıdır. Azeriler de tıpkı Kürtçe konuşan aşiretler gibi, kendi içlerinde kimlik oluşturmakta ve dışa karşı tutum almaktadırlar.

Bu nedenle, onlarla kız alıp vermeye son derece hassas davrandıklarını ifade etmektedirler. Hasan Kartal’ın son eşi de daha önce belirtildiği üzere Gevaş Azerilerindendir. Şamil efendi, “Bu iş, gönül rızası ile olmadı, kaçırdılar diyor. Ancak, son yıllarda bu sert kabuğun önemli ölçüde değişime uğradığı kanısındalar.”

*Kasımoğlu Köyü Eski Muhtarı Şamil Baştürk

Kitabin Adı.: Kürtleşen Türkler

Kitabın Yazarı.: Macit GÜRBÜZ

Basım Yılı.: 2009

Yayınevi.: Bildik Ltd.Şti.

Sayfa.: 148 – 149

Hakkında khodkar

Cevaplayın

Mail adresi yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlenmişlerdir *

*

Yukarı ilerleyin