Ana Sayfa / Dernek / Derneğimiz / Küresünniler Belgesel Filminin Galası Van’da Yapıldı
Küresünniler Belgesel Filminin Galası Van’da Yapıldı

Küresünniler Belgesel Filminin Galası Van’da Yapıldı

Küresünnilerin belgesel filmi olan “Yestikandan Van’a” adlı belgesel filmi 14 05 2011’de coşkulu bir izleyici kitlesinin  katıldığı Van Ticaret Borsası konferans salonunda  gösterime sunuldu.

“From Yestikan to Van” (Yestikan‘dan Van‘a) adlı belgesel filmi İngiltere, İtalya ve Bosna Hersek ülkelerinde gösterilecektir.

Belgeselin yönetmeni Prof. Dr. Sedat Cereci Küresünnilerin örf ve adetlerine bağlı çok güçlü bir kültür yapısına bağlı sahip olduğunu, bu filmin bir başlangıç olduğunu ileriki bir süreçte bu filminde devamı olacak şekilde çekimlerin devam edeceğini söyledi. Filmin çekimleri süresince desteklerini esirgemeyen Genç Yıldızlar Eğitim Kültür Yardımlaşma Spor Kulübü Derneği yönetim kuruluna teşekkür etti.

Genç Yıldızlar Eğitim Kültür Yardımlaşma Spor Kulübü Derneğinin organizasyonunu yaptığı galada dernek başkanı Recep Oğuzcan konuşmasında.

Sayın hocam Prof. Dr. Sedat Cereci, değerli misafirlerimiz bu gün Küresünnilerin “Yestikandan Van’a” adlı belgesel filmi gösterimi için burada toplanmış bulunmaktayız.

Bu amaçla bizi onurlandırdığınız için yönetim kurulu adına teşekkürlerimi sunarım. Hoş geldiniz.

Bizler yaşayan bu kültürün birer halkalarıyız. Milletimizin örf, adet ve kültürel özelliklerini her platformumda gündeme getirerek yaşamak ve yaşatmak istiyoruz.

Prof. Dr. Sedat Cereci’nin Van’da yaşayan bu topluluğun gelenek göreneklerine bağlı zengin bir kültürün hala yaşadığı görmüş. “Yestikan’dan Van’a” belgesel filmini çekmeye karar vermiştir. Genç Yıldızlar Eğitim Kültür Yardımlaşma Spor Kulübü Derneği olarak hocamızın yanında olmaya çalıştık.

Bu filmin hazırlanmasında Prof. Dr. Sedat Cereci ve ekibine sonuz teşekkürlerimizi sunarız.

Derneğimizin kültürel çalışmalarda milletimiz adına yapılan bütün çalışmaları sonuna kadar desteleyeceklerini belirtti.

alt

Yestikan’dan Van’a” belgesel filmi galasında Prof. Dr. Sedat Cereci’ye yönetim kurulu adına yönetim kurulu üyelerinden Fikret Dülger tarafından plaket verildi.

 

alt

www.kuresunniler.com  sitesini kurarak; sitede Küresünnilerin Tarih ve Kültür Platformunda yaptığı başarılı araştırmalarından dolayı; galaya onur konuğu olarak davet edilen Oktay Aslantaş’a  yönetim kurulu üyelerinden Mehmet Biçer tarafından plaket verildi.

Oktay Aslantaş teşekkür konuşmasında:  Küresünnilerin tarih ve kültürü ile ilgi araştırmalarının Rusya, Azerbeycan, İran ve Türkiye’de  devam ettiğini…  Küresünniler hakkında bilgi sahibi olmadan,birçok yazarın yanlış bilgileri kitaplarında yazmaları okuyucuların aklında soru işaretlerinin kalmasına neden olmaktadır.Küresunni kelimesinin farklı kelimeler ile telaffuz edilmesi bizi doğru bilgilere ulaşmamızı engellemektedir,bundan böyle Küresunniler ilgili açıklamalarda  Küresunni kelimemizi kullanmamız birçok yanlış anlamayı ortadan kaldıracaktır.

Bu çalışmalar tamamlandıktan sonra ise belgeler ışığında Küresünnilerin tarih ve kültürünü anlatan bir kitap yazmayı ve göç filmini yapmayı planladıklarını söyledi. Bu çalışmalar yaparken Küresünniler hakkında ki bilinenlerin çoğunun yanlış olduğunu ailelerinin çoğu olayları anlatmadığını, anlatılanlarında zaman içinde yazılmadığı için kayıp olduğunu anlattı.

alt

Galada ayrıca Genç Yıldızlar Eğitim Kültür Yardımlaşma Spor Kulübü Derneği eski başkanlarından Mehmet Nuri Özaltun’a da yönetim kurulu üyesi Sinan Özdeş tarafından plaket verildi.

Yönetim kurulu adına söz alan Mehmet Biçer konuşmasında Genç Yıldızlar Derneğinin bu aşamalara gelmesinde büyük emeği olan şu an görevi nedeni ile aramızda bulunmayan İsmail Sağlam’a sonsuz teşekkürlerini sunduğunu  ve Van’a geldiğinde adına hazırlanan  plaketi kendilerine vereceklerini dile getirdi.

Küresünniler Belgesel Filminin Galası Van’da Yapıldı

 

Hakkında khodkar

Bir Yorum

  1. sizdan cok tasakur edarim ban iran curasuo olarak sizinan gorur doydom.adrs:iran.khoy.yestikan
    bakliyorom
    .

Cevaplayın

Mail adresi yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlenmişlerdir *

*

Yukarı ilerleyin