Ana Sayfa / Haberler / Güncel / Prof.Dr. Nurettin Abut KOÜ Rektör Adayı
Prof.Dr. Nurettin Abut KOÜ Rektör Adayı

Prof.Dr. Nurettin Abut KOÜ Rektör Adayı

Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurettin Abut, ekim ayında yapılacak seçimde “Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü” için aday olduğunu açıkladı.

Prof. Dr. Abut, Koceli’nde bilimsel çalışmalar yapan bir üniversite ortamı kuracağını söyledi.

Prof. Dr. Abut rektörlük adaylığı ile ilgili bir açıklama yaptı. Bilim ve teknoloji üreten, çağdaş, yenilikçi ve her bir üyesinin mensubu bulunmaktan onur duyacağı saygın bir üniversite ideali ile yola çıktığını belirtti. Abut, yeni yönetimin ana eksenini şöyle açıkladı: “Çalışanlar arasında hiçbir ayrım ve kayırmacılık güdümlemeyecek. Eşitlik, adalet ve hakkaniyetin her koşulda gözetilmesi, kurum içi iletişim ve demokratik katılımın geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması, barış, huzur, sevgi, heyecan ve uzlaşının hakim olduğu seçkin bir ortamın tesisi edilecek.”

İnsan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkelerini titizlikle göz önünde bulunduracağını belirten Prof. Dr. Abut, akademik ve idari görevlendirmelerde, somut ölçütleri, etik ilkeleri ve akademik yeterlikleri esas alacağını beyan etti. Bu kapsamda, üniversite yönetiminin sağlıklı işlemesi için yeni yönetimde şeffaflık ve hesap verebilirlik mekanizmalarının etkin hale getirileceğini vurguladı.

Rektör adayı Abut’un en büyük hayalinin ise öğretim üyelerinin ve öğrencilerin bilimsel araştırma, eğitim ve uygulama faaliyetlerini akademik heyecanla, zevkle yürütebilecekleri evrensel ve saygın bir üniversite ortamı olduğunu açıkladı.

‘Bir zamanlar Martin Luther King’in 1963’te “Bugün size şunu hatırlatıyorum ki dostlarım, ümitsizlik batağında boğulmayalım. Şu an yaşamış olduğumuz ve önümüzde bulunan zorluklara rağmen, hala bir hayalim var” dediğini hatırlatan Prof. Dr. Abut da Kocaeli Üniversitesi’nin geleceğinden ve Türkiye’nin aydınlık yarınlarındaki vazgeçilmez rolünden umutlu olduğunu ifade etti.

(CİHAN)

Prof. Dr. Nurettin ABUT kimdir?

1963 yılında, Kafkas göçmeni Azerbaycan Türklerinden bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Van’da tamamladı.

1983’te Yıldız Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitede 1983-1985 yıllarında yüksek lisans ve 1985-1988 yıllarında doktora eğitimini tamamladı. 1988 yılında burslu olarak Almanya’da (Berlin) AEG Bahntechnik ve Magnetbahn mbH şirketlerinin araştırma merkezleri ile Berlin Teknik Üniversitesi laboratuarlarında elektrikli doğrusal motorlu trenler konusunda araştırma ve çalışmalarda bulundu.

Yıldız Üniversitesi’nde 1985 yılında araştırma görevlisi olarak göreve başladı ve 1986 yılında öğretim görevlisi oldu. 1989 yılında Yıldız Üniversitesi Kocaeli Mühendislik Fakültesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’ne yardımcı doçent olarak atandı. Kocaeli Üniversitesi’nde 1997 yılında doçent ve 2004 yılında profesör oldu.

1986 yılından günümüze alanında çok sayıda ders verdi; araştırma projesi yürüttü; birçok yüksek lisans ve doktora tezine danışmanlık yaptı. Ulusal ve uluslararası 60 civarında bilimsel çalışması yayımlandı.

Bölüm Başkan Yardımcılığı, Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği, Dekan Yardımcılığı, Elektrik Motoru ile Tahrik ve Ulaşım Sistemleri Araştırma Birimi Başkanlığı görevlerinde; New York Bilimler Akademisi, IEEE Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası ve Kalite Derneği üyeliklerinde bulundu. Prof. Dr. ABUT hâlen Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Mühendisliği Bölümü Elektrik Makinaları Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Evli ve üç çocuk babası olan Prof. Dr. ABUT İngilizce biliyor.

http://nurettinabut.com/main/

Hakkında khodkar

Cevaplayın

Mail adresi yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlenmişlerdir *

*

Yukarı ilerleyin