Ana Sayfa / Haberler / Güncel / İskelede Kahvehane de Oturma Gecesi
İskelede Kahvehane de Oturma Gecesi

İskelede Kahvehane de Oturma Gecesi

Uzun kış gecelerinde İskele Mahalesinde ki  kahvehanelere aşıklar gelirdi. Aşıklar sazlarıyla nükteli konuşmalar yapardı. Gündemde olan olaylar konular burada konuşulurdu. Unutulmaz sohbetler, eğlenceler yapılırdı. Van merkezde bu geleneği devam ettiren aşıklar kahvehanesi vardır.

Van Oturma Gecesi Grubu, İskele Mahallesi’ndeki bir kahvehanede mahalle sakinleriyle bir araya geldi. Söylenen türküler eşliğinde mahalleli halay çekerek eğlendi.

Van’ın kültüründe geleneksel bir yere sahip olan oturma gecelerinde mahalli sanatçılar başta olmak üzere güzel sohbet erbapları eşliğindeki müzik ziyafeti mahallelerde devam ediyor. Bu oturma gecelerinden biride dün gece İskele Mahallesi Sahil Yolu Çay Ocağı’nda gerçekleşti. İşletme sahibi Alaattin Elanur’un daveti üzerine İskele Mahallesi’ne gelen grup, söyledikleri türkülerle bazen hüzünlendirdiler bazen de eğlendirdiler. Çiğköftenin verildiği gece yaklaşık 4 saat sürdü. Grup üyelerinden Fikret Zorer, Van Oturma Gecesi Ekibi olarak Van’ın kültürüne katkıda bulunmaya çalıştıklarını söyledi.

Bu kültürü yaşatmaya ve yeni nesillere aktarmaya çalıştıklarını ifade eden Zorer, “Tabi ki zaman zaman davet üzerine böyle güzel ortamlarda müzik yapıyoruz. Van’a ve bölgeye ait türkülerimizi çalıp söylüyoruz.

Bugün İskele Mahallesi’ndeki Sahil Yolu Çay Ocağı’nda bizleri ağırlamalarından dolayı mutlu olduk. İşletme sahibi Alaattin beye ve mahalle sakinlerine teşekkür ediyorum. Biz hepimiz birlikte bu ilin kültürü ile iç içeyiz. Memleketimizi ve kültürümüzü çok seviyoruz. Bundan eminim ki buradaki insanlar bizim burada yapmış olduğumuz Van Oturma Gecesi fasıllarında bizlerle beraber olmaktan haz duymaktalar. Van kültürüne de büyük bir ilgi duymaktalar” dedi.
İşletme sahibi Alaattin Elanur ise, Vanlı olarak Türk halk müziğini ve kendi kültürlerini yaşatmak için bu geceyi düzenlediklerini söyledi. Elanur, “Van Oturma Grubu bizleri kırmayıp buraya geldiler. Bende kendim ve mahallem adına onlara teşekkür ediyorum. İnşallah bu tür gecelere kış boyu devam edeceğiz.

Van kültürü olan oturma gecelerine ilin ileri gelenlerinin de sahip çıkmasını istiyorum” diye konuştu.Gece çekilen halaylarla son buldu.

www.sehrivanhaber.com

alt

 

 

 

 

 

 

alt

 

 

 

 

 

 

 

 

alt

 

 

Hakkında khodkar

Cevaplayın

Mail adresi yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlenmişlerdir *

*

Yukarı ilerleyin