Ana Sayfa / Siyaset / Milletvekillerimiz / AK Parti 22. Dönem Milletvekili Halil Kaya
AK Parti 22. Dönem Milletvekili Halil Kaya

AK Parti 22. Dönem Milletvekili Halil Kaya

Şehrivan Türkiye Yollarında

AK Parti 22. Dönem Milletvekili Halil Kaya

Bugün ilk durağımız Ankara’nın Çukurambar semti. Burada davet edildiğimiz AK Parti 22’nci dönem milletvekili Halil Kaya’ya evinde misafir oluyoruz. Sakin tavırları ile bizi kabul ediyor. Salon bir baştan bir başa kadar kitap raflarıyla dolu. Sıra sıra dizilmiş binlerce kitap görüyorum burada. Anlaşılan o ki, Halil Kaya, tüm boş zamanlarını kitap okumaya ayırmıştır, öyle değerlendiriyordur.

AK Partiyi, kendisinin aday olup olmayacağını soruyorum. Sakinliğinden taviz vermiyor Halil Kaya, bir süreliğine duraksıyor, sonra tane tane döküyor cümlelerini dudaklarından.

“Geçmişle şimdiki zamanı kıyasladığımız zaman, AK Parti çok büyük kırılmalara, değişimlere önderlik etmiş bulunuyor. Değişimler aralıksız devam ediyor. İnanıyorum ki, AK Parti 3’ncü dönem de tek başına iktidardır. Yapacağı en önemli görev ise Anayasa değişikliği. Ülkemizde mevcut büyük sorunlar var. Bunlar Demokratikleşme, Kürt Sorunu, Başörtü sorunu, giyim, kuşam, inanç, dil, kimlik ve Anayasa değişikliğidir. Herkes buna katkı sağlamalı, hükümetin bu yöndeki çalışmalarına destek sunmalıdır” diyor.

2011 de yapılacak genel seçimlerde milletvekili aday adayı olup olmadığına dair açık bir yanıt vermeyen Kaya, bunu zamanın göstereceğini, kendisine gerek duyulursa ülkeye ve Van’a hizmet etmek için her zaman hazır olduğuna vurgu yapıyor. Kendisinin geçmişteki seçim döneminde seçilmediği halde, Ankara’da oturup Van halkının ve seçmeninin sorunları ile ilgilendiğini söyleyen Kaya; “Ben AK Parti’nin misyonuna, hizmet ciddiyetine inanmışımdır. Bu ülkenin hayrı, selameti, gelişmesi için AK Parti gereklidir. Bunun için partimin saflarında yer alıyorum ve devam ediyorum. Gerektiği yerde destek sunmak lazım” şeklinde konuştu.

Kaya hemen asil konuya dönüyor, şöyle devam ediyor sözlerine;

“Demokratikleşme, demokrasiyi AB istiyor diye değil, kendi insanımız için yapmalıyız. Güçlü bir ülkeyiz, ama daima ürkek davrandık. Kimileri AK Parti hakkında konuşuyor. Çok heyecanlı şekilde bir şey olmadı, çıkmadı diyorlar. Kolay değildir, yılların alışanlıkları var, yılların birikmiş sorunları var ortada. Bunları bir anda değiştirmek, yok etmem mümkün değildir. Konuşmak kolay, ancak işin iç yüzü hiç de öyle değildir”

Van kamuoyunda olduğu gibi Ankara’da da siyasi çevrelerde, en çok konuşulan isim hiç kuşkusuz Hüseyin Çelik oluyor. Herkes “Hüseyin Çelik nerede aday olacak?”  sorusu kulaktan kulağa uzayıp gidiyor. Fısıltı gazetesine göre Çelik Van’da değil, İstanbul, Ankara gibi kentlerde listeye girebileceği ima ediliyor. Bu düşünce ile konuyu bir siyasetçi olarak Halil Kaya ile de konuşmak istedim.

Van siyasetinin nasıl şekilleneceğini, Hüseyin Çelik’in Van’da aday olmayacağını, bu durumda yerine kimin gelebileceğini soruyorum kendisine.

Halil Kaya; “Hüseyin Çelik, başarılı bir siyasi sima. Ülke ve dünya siyasetinde tanınmış, mal olmuştur. Kamuoyunda kendisinin Van’da milletvekili adayı olmayacak deniliyor. Bu kendisinin takdiri. Bu tartışmadan kaçınmak lazım. “Bu boşluğu kim dolduracak?” denilmemeli. AK Parti güçlü bir iktidar partisi. Hiçbir yerde boşluk bırakmaz asla. Bölgede ve Van’da aşiret gerçeği var, ancak bunu aşmak lazım artık. Aşiretçilik memlekete bir şey kazandırmaz” dedi.

Aziz AYKAÇ

www.sehrivanhaber.com

AK Parti 22. Dönem Milletvekili Halil Kaya

Hakkında khodkar

Cevaplayın

Mail adresi yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlenmişlerdir *

*

Yukarı ilerleyin