Ana Sayfa / Spor / Cumhurbaşkanlığı Kupasında Futbol Oynayan Küresünni Kimdir?

Cumhurbaşkanlığı Kupasında Futbol Oynayan Küresünni Kimdir?

                         Cumhurbaşkanlığı Kupası

Niyazi GÜLSEVEN     Cumhurbaşkanlığı Kupasında oynayan ilk Küresünnidir.  İskeleli olan Niyazi Gülseven Kayseri Spordan Fenerbahçeye transfer olmuştur…

Türkiye’de futbolun en büyük kupası olması düşünülerek 1966’da hayata geçirilmiş organizasyondur. 1998 yılına kadar bu isimle devam eden kupa, daha sonraları 2006 yılından itibaren Süper Kupa adı altında yeniden oynatılmaya başlandı.

Cumhurbaşkanlığı Kupası’nın statüsü tarih içinde sık sık değişikliğe uğradı. Kupa tarihi boyunca maçlar Ankara’da (19 Mayıs Stadyumu’nda) oynandı. 1968 yılına kadar Türkiye 1. Ligi Şampiyonu ile Türkiye Kupası Şampiyonu arasında gerçekleşen mücadeleler sonrasında (*)1968’de statü gereği hem lig hem de kupa şampiyonluğu kazanan Fenerbahçe otomatik olarak maç yapmadan Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı müzesine götürdü.

Bunun ardından 1969’da statü değiştirildi. Artık bir takım aynı yıl hem Türkiye 1. Ligi hem de Türkiye Kupası Şampiyonu olursa, Cumhurbaşkanlığı Kupası için Türkiye Amatör Küme Şampiyonu ile karşılaşacaktı. Ne var ki bu statü henüz daha uygulanamadan tekrar değişikliğe uğradı. Yeni statüye göre bir takım hem lig hem de kupa şampiyonu olursa Başbakanlık Kupası’nı kazanan takımla karşılaşacaktı. İlerleyen yıllarda bu kupanın da kaldırılmasıyla tekrar değişiklik yapıldı. 1981 ve 1982’de Devlet Başkanlığı adı altında oynandı.

Son olarak 1998’de oynanan Cumhurbaşkanlığı Kupası’na organizasyon olarak bir süre ara verildi. 2006 yılında ise Süper Kupa adıyla yeniden oynatılmaya başlandı.

Hakkında khodkar

Cevaplayın

Mail adresi yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlenmişlerdir *

*

Yukarı ilerleyin