Ana Sayfa / Kültür / Folklor - Müzik / İlahi Müziğinin Evliya Çelebi’si Yaşar Sancak
İlahi Müziğinin Evliya Çelebi’si Yaşar Sancak

İlahi Müziğinin Evliya Çelebi’si Yaşar Sancak

“Sevgili Bekleyiş”, “Ümitsiz Değilim” ve “Başım Gözüm Üstüne” adlı dile düşen besteleriyle kanatlanan duyguları bütünleştirerek milyonların gönlünde taht kuran ünlü bestekar Yaşar Sancak şarkılardaki sevgi çağrısına uyarak müziğin yol haritasındaki Evliya Çelebi’liğini sürdürüyor.

Malazgirt’te 2010 yılında Başbakanlık Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Müdürlüğü tarafından yaptırılan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Malazgirt Müdürlüğüne müdür olarak atanan Yaşar Sancak, görevinde başarılı olmasının yanı sıra yaptığı besteler ve müziğiyle ilçe halkının beğenisini topluyor.

Makamında ziyaret ettiğimiz Malazgirt Kredi ve Yurtlar Kurumu Müdürü Yaşar Sancak, röportaj yapma teklifinde bizleri kırmayarak sorularımızı yanıtladı.

Yaptığı eserler hakkında bilgi veren Sancak, Malazgirt Müftülüğünün düzenleyeceği Kutlu Doğum Haftası kutlamaları çerçevesinde Malazgirtlilere ekibimle birlikte eserlerimi seslendireceğim.”dedi

Kısaca öz geçmişinizden bahsedermisiniz?

1965 Van doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Yaklaşık 23 yıllık kamu hizmetim bulunmaktadır. Memleketimin çeşitli illerinde kademelerinde görev aldım.

Hemen şunu sormak isterim. Müzik nedir? Hayatınızdaki yeri ve önemi?  

Müzik, derde deva, ruha gıda, gönüllere şifadır. Müzik hayattır. Hayatın kendisidir. Hayatı, evreni müziksiz düşünmek mümkün değildir. Hayatımdaki yerine gelince, nefes alıp vermek gibi bir şey. Yaşar Sancak’ı onsuz düşünemiyorum.

Müzikle ne zaman ve nasıl tanıştınız?

Kendimi tanımaya başladığımdan beri müzikle aşinalığım var. Ezan ve kur’an sesi duymaya başladığımdan beri müzikle tanışıklığım var. Rahmetli İzzet han hocamın nezaretinde Kuran-ı Kerim eğitimimi yaparken sesimizin güzel olduğunu düşünse gerek evladım Yaşar “Ezan şerif okumayı ve Tesbihatı iyice öğren” emrine müteakip amatörce de olsa o yaşlarda mahallede müezzinlik yaparak bir nevi müzikteki ahengi dengeyi usulü öğrenmeye adım atmış olduk.

Sesinizin çok güzel olduğunu biliyoruz. Müzik hayatınızda da çok üst düzeyde eserlerinizin de olduğunu biliyoruz, bu konuda görüşlerinizi alabilirmiyiz.

Teşekkür ederim evet Müziği çok seviyorum. Yaklaşık 20 yıldır profesyonel olarak müzik ile iştirak etmekteyim. Sesimin güzelliğinde önce rabbimin bir lütfü ve sizlerin teveccühüdür. 20 yıldır profesyonel olarak müzikle ilgileniyorum. 30 adet bestem ve 23 adet güftem mevcuttur. Bunun yanında kendime ait piyasaya sunulan albümlerim bulunuyor.

Bürokratlığınızın yanında renkli, kişiliğinizle müzikle ilgilenen nadir kişilerden birisiniz. Ne tür eserleriniz var, çalışmalarını kimlerle yaptınız.

Tabiki ikinci albümünüm dünya çapında sesiyle ve eserleriyle marka olan Sayın Prf. Mehmet Emin Ay’ın gözetiminde Sayın Erkan Mutlu’nun aranjörlüğünden “ÜMİTSİZ DEĞİLİM” isimli albümümle piyasaya çıktık.

İlk eserimiz mahalli düzeyindeydi. Son olarak “ SEVGİLİ BEKLEYİŞ” ve “ BAŞIM GÖZÜM ÜSTÜNE” isimle piyasaya çıktık ve bu albüme çok önem verdim. 9 yıl fırsat buldukça beste ve güfte çalışmaları yaptım. Dünya koro şefi birincisi ve TBBM tarafından yılın sanatçısı ödülleri bulunan Anadolu Ateşi’nin müziklerini yapan Sayın Taner Demiralp hocanın aranjörlüğünde muhteşem bir albüm yaptık.

Ekibinizde kimler var ve kaç kişiyle çalıştınız?

İbrahim Tatlıses’in bağlamacısı motor Ali lakaplı Ali Yılmaz bağlamada, 12 kişilik Keman grubu, üflemelerde Zafer Taşdan ve Türker Dinleti ve gitarlarda Uğur Varol gibi Türkiye’nin en üst düzey sazcılarından oluşan 22. kişilik bir ekiple, albümü harika biri oluşumunu Taner hocanın da imzasıyla piyasaya çıkardık.

Ödül alan besteleriniz varmı?

En büyük ödül eserlerimin halkım tarafından beğenilmesi. İnsanı dünyada ölümsüzleştiren kurallardan biri de bıraktığı eserleridir. Şu eserim şu ödülü aldıdan ziyade bu eserlerin bu kültür içinde ölümsüzleşmesi benim için çok önemli.

Yenim Albüm Varmı?

Evet, şu an 7 tane eserim hazır. İnşallah en kısa zamanda çok harika eserlerle dinleyicilerimizi ve sizleri mest eden albüm çalışmalarına başlıyorum.

www.haber1071.com

www.facebook.com adresinde tüm eserlerini dinlyebilirsiniz…

http://tr-tr.facebook.com/people/Yaşar-Sancak/1808569646

Hakkında khodkar

Cevaplayın

Mail adresi yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlenmişlerdir *

*

Yukarı ilerleyin