Ana Sayfa / Haberler / Küresünniler artık ‘Var’ olmak istiyor
Küresünniler artık ‘Var’ olmak istiyor

Küresünniler artık ‘Var’ olmak istiyor

Van’da nüfusu 50 binden fazla olan Küresünniler yönetilen değil yöneten olmak için kolları sıvadı. Her seçim döneminde siyasiler tarafından aldatılan Küresünniler yaklaşan seçimler öncesi birlikte hareket etmek için bir araya geliyor. Usta Gazeteci Ferhat Atacan yazılı bir açıklama yaparak, “Bugüne kadar siyaseten varlıklarını ön plana çıkarmayan, aşiretsel birliktelik içerisine girmeyen Küresünnilerin yeni jenerasyonu artık “Var” olmak istiyor.” dedi. 

Gazeteci ve İşletmeci Ferhat Atacan, Küresünnilerin artık siyasette var olmalarının zamanı geldiğini ve lider seçimini de bir an önce yapması gerektiğini, bölge konjonktürünün artık bu durumu ‘olmazsa olmaz” hale getirdiğini söyledi.

 

Konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Gazeteci ve İşletmeci Ferhat Atacan, her seçim döneminde hatırlanan ve daha sonra unutulan Küresünnilerin, bu konumlarından kurtulmaları gerektiğini ve yönetilen değil yöneten pozisyonuna geçmelerinin şart olduğunu aktardı. 
Küresünnilerde demokrasi kavramının ileri düzeyde olduğunu da sözlerine ekleyen Atacan, “Bugüne kadar siyaseten varlıklarını ön plana çıkarmayan, aşiretsel birliktelik içerisine girmeyen Küresünnilerin yeni jenerasyonu artık “Var” olmak istiyor. Son yıllarda bölgenin yeniden şekillenmesine etki olacak gelişmeler karşısında “Birlikte hareket” yöntemini daha çok dillendiren Küresünniler, Mart 2014 yerel seçimlerinde “ Yönetilen” pozisyonundan “ Yöneten “ durumuna geçiş yapmaya çalışmalıdır. Yaklaşık 100 yıldır  “Lider” mantığını benimsemeyen ve bu yönüyle adeta “Demokrasi” kavramını ileri düzeye götüren Küresünniler, yeni dönemde “Lider” arayışını da bölgenin demokrasi anlayışı içerisinde olmazsa olmaz olarak görmektedir. Devlet açısından zararsız ve bağlı, millet açısından ise geçimli ve  uyumlu bir özelliğe sahip olan Küresünniler, bu olumlu yönleri ile birikimlerini neden topluma aktarmasınlar. Bu açıdan bakıldığında artık yönetici kadrolarında yer almaları, yaşadıkları kentlerde söz sahibi haline gelmeleri varlıklarının gereğidir. ‘ dedi.
“ BİRLİKTELİĞİ PEKİŞTİRMEK İÇİN TOPLANTI YAPACAĞIZ”
“ Var olma” taleplerinin ‘ırkçılık’ gibi algılanmaması gerektiğinin de altını çizen Atacan,” Sünni oldukları için topraklarından kovulan bir toplumun dinsel kurallar gereği ırkçı olması mümkün değildir. Bu sebeple var olma talebimiz, birlikte hareket etme özelliğine kavuşma girişimimiz ‘ırkçılık’ olarak algılanmamalıdır. Küresünnilerin ileri gelenleri ve aile büyükleri ile bir araya gelerek konuyu daha geniş boyutlardan ele alacağız. Önümüzdeki yerel ve 2015 yılında yapılacak olan genel seçimlerde aktif rol almak için pozisyonumuzu belirleyeceğiz. Artık seçimlerden seçimlere hatırlanan bir toplum olmak istemiyoruz. 100 yıllık varlığa rağmen bugüne kadar kentin yönetiminde hiç olmadık ve sadece 2 milletvekilimiz oldu. Bu bizim açımızdan kötü bir durum olarak durmaktadır ” şeklinde konuştu.
Ferhat Atacan

 

Hakkında khodkar

Cevaplayın

Mail adresi yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlenmişlerdir *

*

Yukarı ilerleyin