Ana Sayfa / Haberler / Güncel / KÜRESÜNNİLER DERNEĞİ’NDEN “ VAN’A SAHİP ÇIK” AÇIKLAMASI

KÜRESÜNNİLER DERNEĞİ’NDEN “ VAN’A SAHİP ÇIK” AÇIKLAMASI

Van’da yeni kurulan ve üye sayısını kısa sürede binlere ulaştıran Küresünniler Tarih ve Kültür Araştırma Derneği, Van’ın daha yaşanılabilir bir hale gelmesi için tüm yapıların ortak hareket etmesini, olası beyin ve sermaye göçünün önüne geçilmesi gerektiğini açıkladı.

Konuyla ilgili bir basın açıklaması yayınlayan Küresünniler Tarih ve Kültür Araştırma Derneği Başkanı Oktay Aslantaş, Van’ın deprem sonrası oluşan kötü havayı kısa sürede dağıtarak yerini güzel günlere  bıraktığını, ancak son aylarda bu iyi halin gerilemeye doğru götürülmek istendiğini söyledi. Van’ın çok kimlikli bir yapıya sahip olduğuna dikkati çeken Aslantaş, bu yapıların zarar görmemesi için herkesin duyarlı davranması gerektiğini sözlerine ekledi. Aslantaş daha sonra şunları söyledi;

“ Van’ımız doğunun olduğu kadar İran’ın Batı bölgesinin de gözde bir merkezidir. Önemli devlet yatırımlarının olmamasına rağmen büyük bir nüfusa bakabilecek ekonomik güce sahip bir ilimizdir. Çok önemli geçmişi kadar içinde barındırdığı değişik insan yapılarıyla da birçok bölgeye örnek olacak model konumundadır.  Değişik yapıların yüzyıllardır kardeşçe yaşamalarına şahitlik eden ilimiz, son aylarda beyin ve sermaye göçü verir hale gelmiştir. Bu göçlerin daha da artması halinde ilimizin yaşam kalitesi ne yazık ki gerileyecek, mevcut işsizlik oranları katlanarak artacak, kalifiye, üretken insanlarımız başka yerleşim alanlarına kanalize edilmiş olunacaktır. Bu ilimiz adına üzücü bir kayba yol açacaktır. 1919’lu yıllarda İran’da yaşadıkları baskıya, zulme, haksızlığa, hakarete boyun eğmeyen Küresünniler, dinlerine, dillerine, en önemli özellikleri olan özgürlükleri ve ailelerine düşkünlükleri ile bilinmektedirler.  Birlikte yaşam oluşturduğumuz diğer yapıların, Küresünnilerin bu özelliklerine çok daha dikkat etmeleri haklı bir talebimizdir. Özgürlük ve halkların kardeşliği bağlamında ilimizin gelişimi noktasında birlikte hareket etmeli, ilimizi daha güzel ve yaşanılır hale getirmeliyiz. Acil olarak yaşanan beyin ve sermaye göçünün durdurulmasını sağlamalı, gelişimi yeniden harekete geçirmeliyiz. Kim tarafından ve kimin adına olursa olsun toplum üzerinde oluşturulmak istenen baskılar kardeşlik bağlarına zarar vermekten başka hiçbir fayda sağlamayacaktır” dedi.

“LİYAKATTAN UZAK YÖNETİCİLER”
Van’da son aylarda yine dikkat çeken konular arasında ise, çalışma alanından uzak kişilerin yönetici pozisyonuna getirildiklerine vurgu yapan Aslantaş, bu durumunda ilin gelişimine olumsuz etki yapacağını vurgulayarak şöyle konuştu;

“ Kardeşlik bağlarının pekişmesi, huzurun ve ekonomik gelişimin sağlanabilmesi için ilimizdeki kurumlara da önemli görevler düşmektedir. Özellikle ilimizin birçok kurum yöneticilerinin sık sık değiştirilmesi kaygı verici hale gelmiştir. Özellikle siyasi mekanizmaların yap-boz hale getirdikleri atamalar, kurumların yönetilmesini çıkmaza sokmuş, işlevsizleştirmiştir.  Son haftalarda yapılan atamalarda liyakatsiz ve o kurumla alakası olmayan kişilerin kurum amirliklerine getirilmeleri büyük kaygı vericidir.”

“ÇARPIK KENTLEŞME”
Van’ın göz tırmalayan bir çarpık kentleşmesinin olduğunu ve durumun deprem sonrası fırsata dönüştürülemediğine de değinen Oktay Aslantaş, “ Deprem geçirmiş bir il olmamıza rağmen ne yazık ki belediyelerin duyarsızlığı sayesinde 9-10 katlı binaların yapımı sürmektedir. Büyükşehir Belediyesi olmamıza rağmen yeni imar planı uygulanmamakta, kötü görünümünü devam ettirmektedir. Görüntü kirliliğinin yanısıra Vangölü gibi bir değerinde yok olmaya doğru hızlı bir şekilde yol aldığı aşikârdır. Büyükşehir başta olmak üzere merkez ilçe belediyelerimiz halkımıza daha yaşanır bir kent oluşturmak için hızlı hareket etmelidirler” şeklinde konuştu.

“ OKULLAR BAŞLADI VELİLER DİKKAT!”

Van’ın altın hilal tabir edilen İran, Afganistan ve Pakistan’da üretilen uyuştrucunun sevkiyatında önemli bir geçiş noktası konumunda oluduna da değinen Küresünniler Tarih ve Kültür Araştırma Derneği Başkanı Oktay Aslantaş, aileleri uyardı.

Uyuşturucu sevkinde kullanılacak olan gençlerin önce uyuşturucuya alıştırıldığını ve ardından kullanıldıklarını, ayrıca satış alanını genişletmek için okulların hedef seçildiğini belirten Aslantaş,” Vanımızın sağlıklı nesillere emanet edilebilmesi için ailelerimize büyük görevler düşmektedir. Okullarımız uyuşturucu çetelerinin hedefi haline gelmiştir. Çocuklarımız son dönemlerde sentetik uyuşturucu tabir edilen Bonzai’ye alıştırılmak istenmektedir, Ailelerimizi çocukları konusunda daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Geleceğimizin daha sağlıklı olması için herkese ve her kesime büyük görevler düşmektedir.” şeklinde konuştu.

Kaynak: ozalpsesi

Hakkında Oktay Aslantaş

Cevaplayın

Mail adresi yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlenmişlerdir *

*

Yukarı ilerleyin