Ana Sayfa / Haberler / Küresünniler ‘Sandığa Değil Pikniğe Gideceğiz’ dedi
Küresünniler ‘Sandığa Değil Pikniğe Gideceğiz’ dedi

Küresünniler ‘Sandığa Değil Pikniğe Gideceğiz’ dedi

Küresünni Düşünce Platformu, 7 Haziran’da yapılacak olan genel seçimlerde AK Parti’de aday gösterilmedikleri için Ak Parti Van İl Teşkilatını protesto amaçlı basın açıklaması yaptı…

Küresünni Düşünce Platformu, 7 Haziran’da yapılacak olan genel seçimlerde AK Parti’de aday gösterilmediklerini için Ak Parti Van İl Teşkilatını protesto amaçlı basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında Küresünni Düşünce Platformu adına konuşma yapan Ferhat Atacan, 7 Haziran Genel Seçimlerde, “Sandığa değil pikniğe gideceğiz.” Dedi.

Küresünni Düşünce Platformu, 7 Haziran’da yapılacak olan genel seçimlerde AK Parti’de aday gösterilmedikleri  için Ak Parti Van İl Teşkilatını protesto amaçlı Hz. Ömer Cami’de yüzü aşkın vatandaşın katılımıyla basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması yapılmadan önce bir grup HDP yöneticisi alana gelerek Küresünnilerin yanında olduklarını ve her zaman destek olacaklarını belirtti. Gurup adına açıklama yapan Ferhat Atacan, 7 Haziran 2015 Milletvekili seçimine sayılı günler kala kentin geleceğini şekillendirecek

olan Ak Parti yeni milletvekili listesinin çoğunluğun sesine cevap verecek bir görüntü

sergilemediğini kaydederek, Küresünniler’in büyük oy potansiyeline karşılık ‘yok’ sayıldıklarını ve kentin yönetiminde göz ardı edildiklerini belirtti.

Atacan, “Bu kabul edilebilir bir durum asla değildir. Bugün burada toplanan Küresünni toplumunun bu haklı isyanına, kentimizde yaşayan ve temsiliyet hakkı verilmeyen birçok farklı yapı da destek vermiştir. Gördüğümüz bu destek karşısında konuşmamı sadece Küresünni topluluğu adına değil, bizlere destek veren ve bizlerle burada toplanan tüm Van halkı adına sürdüreceğim. Burada Küresünni topluluğunun dışında kimler mi var?

Temsiliyeti ellerinden alınan yerliler var, Hertoşiler, Berjeriler, Burukiler var,

Ercişin, Muradiyenin, Sarayın, Özalp’ın Başkale. Bahçesaray, Gürpınar, Gevaş, Çatak,

Çaldıranın yok sayılanları var. Ve adını sayamadığım birçok farklı topluluklardan insanlarımız var.” şeklinde konuştu.

‘AMAÇLARINA ULAŞMALARINA ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ’

Burada toplanmalarının sebebini açıklayan Atacan, yıllardır gönül verdikleri Ak Partiye yönelik olmadığını söyledi. “Bizleri sokaklara döken bu listeleri keyfi hazırlayan, akrabalarını pazarlamaya çalışan, genel merkezi kendi çıkarları doğrultusunda yanlış yönlendiren zihniyetlerin varlığınadır. 12 yıllık Ak Parti iktidarını kentimizde yok edecek kadar gerileten ve bugün bizlere dahi isyan ettiren bu kan emici, yok edici zihniyetler, ne yazık ki bugünkü tabloda kirli emellerini gerçekleştirmiş görünüyorlar. Bizler bu zararlı yapıların amaçlarına ulaşmalarına asla ve asla izin vermeyeceğiz.” Dedi.

‘EY GELEL MERKEZ!’

Teşkilat temayülünün yok sayılarak Küresünni teşkilatları ile adeta alay edildiğine dikkat6 çeken Atacan, “STK Temayülü yaparak kentin etkin sivil gruplarını hiçe saydılar halkımızla yapılan anketlerin sonuçlarını sümen altı edip, görmezden gelerek halkın talebine çizgi çektiler. Yukarıda oynan bu oyun, halkın tepkisine rağmen bizlere dayatılan 2009 belediye başkan adayını hatırlatıyor. Filmin senaryosu aynı, yönetmeni aynı ve sonu yine hüsran. Soruyoruz? Bu kente iki dönemdir liste başı olarak getirilen kişi, hangi kriterlerle halka dayatıldı ve listenin oluşmasındaki rolü nedir? Toplulukları ve tabanın sesini yok sayan bu listenin oluşmasında il başkanının etkisi ne kadardır? Ey Genel Merkez 7 Haziran da çıkacak sonuç karısında” Eyvah yine Aldatıldık” diyeceğiniz aşikardır.” İfadelerini kullandı.

‘KESKİN SİRKE KÜPÜNE ZARAR’

Milletvekili aday listelerin açıklanmasının ardından oluşan tepkilerin “Keskin Sirke Küpüne Zarar’ denilerek halkla adeta alay edildiğine vurgu yapan Atacan, “Bu akıl tutulması ve

aymazlık asla bir ili temsil eden u Başkanı söylemi olamaz. Halen kendi oynadıkları oyunları

başkalarının boynuna yıkarak kendilerini aklamaya çalışmaktadırlar. Ama unutulmaması

gereken bir nokta var: bu halk kendisini yok sayanları utanç verici söylemlerinden dolayı

halkın içine çıkılamaz duruma getirmiştir. Tarihten ders almayanlar sandıkla beraber kirli

tarih sayfalarında yerlerini almaları kaçınılmazdır.” Dedi

‘SANDIĞA DEĞİL PİKNİĞE GİDİYORUZ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’na seslenen Atacan devamında şu ifadeleri kullandı: “Muzdaribiz, kaygılıyız, yok sayılıyoruz, bu davaya gönül veren halkın sesine lütfen kulak veriniz. Kentimizi artık hak edenlerin yönetmesini istiyoruz. Ak Parti kurulduğu günden beri tüm teşkilatlarında görev alan ve her zaman desteğini sürdüren bizler, ne yazık ki il teşkilatları nezdinde ‘oy deposu’ olarak görülmüş ve buna karşılık ötekileştirilmişizdir. Evet, sessiz yığınların sesi olarak bizleri yok sayanlara kırımızı kartımızı gösteriyor, bu sesin duyulmasını istiyoruz. Bu tepkimiz 24 Nisan’a kadar listelerin değişimi içindir. Bu talebimizin karşılanmaması durumunda, başta birçok meclis üyemiz olmak üzere, partinin çeşitli kademelerinde görev alan teşkilat mensupları istifa edecek ve 7 Haziran’da boykot kararımızı uygulayacağız. Sonuç itibariyle sandığa değil, pikniğe gideceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.” 

www.sehrivangazetesi.com

Meral Yıldız

Hakkında Oktay Aslantaş

Cevaplayın

Mail adresi yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlenmişlerdir *

*

Yukarı ilerleyin