Ana Sayfa / Haberler / Güncel / Van’da İki Aşiret Barıştı

Van’da İki Aşiret Barıştı

Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Güzelsu köyünde 30 yıl önce arazi meselesi yüzünden birbirlerine giren iki aşiret, düzenlenen törende Kuran-ı Kerim’i öperek tövbeli barış yaptı.
Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Güzelsu köyünde ilginç bir barış töreni düzenlendi. Güzelsu köyünde bulunan dünyaca ünlü Hoşap kalesi altında düzenlenen törene Gürpınar Kaymakamı Halil İbrahim Ertekin, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Mustafa Uğur, Cumhuriyet Savcısı Metin Uslu, Küresinli ve Hani aşiret liderleri ile çok sayıda mensupları katıldı.
Barış töreninde bir konuşma yapan Gürpınar Kaymakamı Halil İbrahim Ertekin, yıkmanın her zaman çok basit, yapmanın ise çok zor olduğunu belirtti. Büyük aileler arasında yaşanan olumsuzlukların, bölücü örgüte koz olduğunu da sözlerine ekleyen Kaymakam Ertekin, “Bölgenin iki büyük aşireti arasında 30 yıldan beridir yaşanan olumsuzluğu bitirme çabalarımız sonuç vermiştir. Bu çabamıza aşiret büyüklerinin duyarlı davranmaları bizleri çok sevindirdi. İnşaallah bundan sonra böyle küslükler, kan davaları yaşanmaz” dedi.
Yapılan konuşmanın ardından, Küresinli aşiretinin ileri gelenlerinden Ahmet Çayırlı ile Hani aşireti lideri Sami Koç birbirlerine sarılarak, 30 yıldan beridir devam eden küslüğe son verdiler. Bunun ardından aşiret mensupları da karşılıklı olarak el sıkıştı. Aşiret mensupları, barışı kuvvetlendirmek ve üzücü olayların bir daha yaşanmaması amacıyla Kur’an-ı Kerim’i öperek tövbe ettiler. Barışın ardından, aşiret mensupları, verilen yemekle dostluklarını pekiştirdi. Yemeğe binlerce aşiret mensubu katıldı.

4.12.1998

www.porttakal.com

Hakkında khodkar

Cevaplayın

Mail adresi yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlenmişlerdir *

*

Yukarı ilerleyin