Ana Sayfa / Haberler / Acem sözü Küresünnilileri incitti?

Acem sözü Küresünnilileri incitti?

Tuşba ilçemizin renkli seçmen kitlesi var. Barış ve Demokrasi Partisi Tuşba adayı Öner Yiğit partililerle buluştu. Tanıtım mitinginde konuşan BDP Van Milletvekili Özdal Üçer çam devirdi, pot kırdı.

Üçer konuşmasında “Sistem yıllarca insanları Kürt, Acem, Ermeni, Rum diyerek parçaladı. Acem vatandaşlarımızı ‘Kürtler geliyor’ diyerek korkuttu. Oysa Kürt Özgürlük Hareketi asla ve asla bu vatandaşlarımıza bir zarar vermemiştir. Buradan Acem vatandaşlarımıza sesleniyorum. Bu seçimlerde halkların kardeşliği kazansın, barış kazansın. Bizim mücadelemizin esası budur. O yüzden sistemin Kürtlerinin açıklamalarına itibar etmeyin. BDP her zaman yanınızda olmuştur ve olacaktır. Bu seçimler Kürt halkı için sıradan bir seçim değil, bu seçimler bir referandumdur. AKP’nin ve faşizmin tüm tabelalarını söküp atacağız” dedi.

Üçer’in konuşmasında Küresünnilileri kastederek dile getirdiği Acem tanımı ile ilgili sözlüklerde farklı anlamlar yer almaktadır. Van’da Acem tanımı İran’dan gelen ve özellikle Şia mezhebine mensup insanlar için birazda aşağılama, ötekileştirme anlamında kullanılır. Üçer’in bunu bilmesi gerekirdi.    

Küresünnililer kendilerini (kuresunniler.com) internet sitesinde şöyle tanımlıyorlar: “Küresünniler (veya Küresünli, Küresünnü, Küresinli) Azerbaycan hanlıklarından olan Makü Hanlığı bünyesinde bulunan Oğuz Türkleridir. Oğuzların Çepni boyundan olan Küresünnililer, bulundukları coğrafyadaki topluluklarından farklı olarak Sünni mezhebine sahip olduklarından,  Safevi devletine karşı Osmanlı devletinin bir uç aşireti olmuşlardır.”

Hemen şunu belirteyim. Van’da bugün itibariyle Acem aile yoktur. Geçmişte 10-20 Acem aile vardı. Onlarda zaman içersinde kendi arzularıyla Sünni mezhebini benimsemişlerdir. Bir konu üzerine araştırma yaparken konuştuğum Acem aile büyüklerinden biri Acem-Küresünnnili ilgili olarak bana şöyle demişti: “Biz Acemiz. Küresünnili değiliz. İran’dan dedelerimiz, babamız Van’a geldiğinde Şia mezhebine mensuptuk. Zaman içersinde Sünni mezhebine geçtik…”

Dolaysıyla Üçer’in Küresünliler’i Acem olarak tanımlaması bu anlamda ciddi bir hatadır.  Üçer, kaş yapayım derken göz çıkarmıştır.  Kaldı ki bir insan, bir topluluk kendisini nasıl tanımlıyorsa ona o şekilde saygı duymak, onu tanımladığı şekliyle kabullenmek gerekir. Yok, sen öyle değil böylesin şekilde dayatma olursa onun adı faşizm olur. Öğretmenlik vekillik yapan Üçer’in Küresünnili yerine Acem demesi manidardır. Sonuç olarak yerel seçimlerde Küresünnililerden oy bekleyen BDP’li Üçer Acem tanımı ile Küresünnili kardeşlerimizi kırmış,  incitmiştir. Acem kelimesi şık olmamıştır. Siyasetçi ağzından çıkanı taratarak, biçerek, araştırarak konuşmalıdır.  O yörenin çocuğu olan Küresünnilileri iyi tanıyan BDP Tuşba adayı Öner Yiğit Üçer’i bilgilendirip uyarmalıydı.  Toplumda kabul görmeyen, başka anlamlara gelen ifadeler kullanılarak, gönül yıkarak oy istenilmez.

İkram Kali

www.vansesigazetesi.com

Hakkında khodkar

Cevaplayın

Mail adresi yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlenmişlerdir *

*

Yukarı ilerleyin